FreeFly Alta 8 Pro Drón - RTF

1,5 milliárdból fejlesztettek egyedülálló drónt magyarok

A MouldTech Systems Kft. mérnöki cég és a BME közösen merevszárnyú drón kifejlesztését hajtotta végre összesen 1,5 milliárd forintból. Ebből 890 millió forintot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alapból származó támogatás tett ki – írták a fejlesztők.

Jelezték, hogy a konzorcium a piacon egyedülálló jellemzőkkel rendelkező, többcélú merevszárnyú drónt alakított ki 2019 óta. Az új modellbe integráltak egy képátvitelre alkalmas rendszert. Ez négy darab 120 fokban látó kamera adatait – a drón előtti és mögötti képi adatokkal – képes a föld felé továbbítani valós időben repülés közben. A kamerák közül kettő magas fényérzékenységű, „éjjellátó”. Így nem jelent akadályt korlátozott fényviszonyok között, szürkületben vagy este repülni.

A katapult kutatások eredményei elvezettek egy kiemelő szerkezettel rendelkező, nyitható pályával szerelt eszközhöz. Ez egy előre programozott nyitási folyamat végeredményeként szerelés nélkül alkalmas a drón elektromotoros indítására.

A MouldTech Systems a közös projekthez a többtengelyes szubtraktív megmunkálási eljárások, a legkorszerűbb 3D nyomtatási és az additív gyártástechnológiák, valamint a topológiai optimalizálás területén szerzett tudását adta.

Az elektronikusan elérhető adatok szerint a cég nettó árbevétele 2021-ben 1,4 milliárd forintot tett ki szemben az egy évvel korábbi 1,1 milliárddal; adózott eredménye 131 millió forint volt az egy évvel korábbi 51 millióhoz képest.

Nagyon népszerű lett a drón

A BME a repülési, szerkezeti, anyagtudományi, kompozit, fémes technológiai, valamint az áramlástani és méréstechnológiai ismereteket biztosította a fejlesztéshez – olvasható a közleményben.

Az elmúlt években a drónok nagyon népszerűvé váltak az egyszerű hobbi felhasználóktól kezdve az ipari felhasználásig. A repülőgépek kistestvéreként lehetne leírni, mivel hasonlóan működnek, de sokkal kisebbek és általában könnyebbek. A drónok hihetetlenül hasznosak lehetnek a különböző feladatok elvégzésében, amelyek korábban nehézkesek vagy veszélyesek voltak.

Különféle célokra használják őket, beleértve az ellenőrzést, a felmérést, a kép- és videofelvételt, a szállítást, a mentést és még sok más feladatot. A repüléshez általában GPS-t használnak, ami lehetővé teszi a drónok számára, hogy pontosan tudják, hol vannak, és hogy merre kell menniük.

Ezt olvastad? Kiderült, mennyi pénzt kapnak a Cápák között milliárdos befektetői az RTL-től.

A drón egyre inkább beépül az életünkbe, és valószínűleg még több helyen fognak megjelenni a jövőben. Azonban a drónok használata nem korlátozódik csak a hobbikra és az iparra. Egyre több ország használja drónokat a hadseregben, hogy különféle feladatokat hajtson végre. Ilyen például kémkedés, felderítés, taktikai felügyelet és célpontok felkutatása.

Az egyik legnagyobb kihívás a drónokkal kapcsolatban az, hogy a repülése időnként veszélyt jelenthet az emberekre és az állatokra, valamint a légiközlekedésre is hatással lehet. Ezért szükséges a megfelelő szabályozások és az oktatás a drónok használatának biztonságossá tételéhez.

A drón árak elég változatosak. Az egyik legdrágább szerkezet a FreeFly Alta 8 Pro – RTF, ami nem katonai célokra használatos. Rákeresve valamivel több, mint 8 millió forintba kerül. Az Alta Pro sorozat a Freefly drónok kivételes első generációján alapul. A Waypoint technológia hozzáadásával lehetővé teszik az előre programozott mozgásokat és az autopilot funkciót.

A leírás szerint a többrotoros drón 9 kg-os súlyokat is tud szállítani, de például kamera az nincs az árban.

Hasonló cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük