III. Károly brit király luxusautó
Megkoronázták III. Károly brit királyt

Ennyit érnek III. Károly király luxusautói – szinte felfoghatatlan

III. Károly brit király koronázása május 6-án lesz. A ceremóniával kapcsolatban egyre több hír lát napvilágot. Szó volt már arról, hogy a Magyarországra is ellátogató Ferenc pápa Krisztus keresztjéből származó ereklyét küld ajándékba az eseményre.

Mi most egy kicsit más szemszögből vizsgáljuk meg III. Károly király életét. A Yahoo írta meg ugyanis, hogy a nemrég elhunyt II. Erzsébet fiának bizony tetemes luxusautó gyűjteménye van, ami nagyjából 2,7 milliárd forintot érhet.

A Guardianra hivatkozva írták azt, hogy bár nem a földkerekség legnagyobb autóparkja ez – gondoljunk csak mondjuk Lewis Hamilton 15 millió dollárt érő autóira – azért nem elhanyagoltható. A brit lap munkatársai el is mentek a királyi udvarba, hogy személyesen is megtekintsenek néhány járművet.

A Károly király által közölt gyűjteményben szereplő autók között van két Bentley limuzin. Ezeket eredetileg a királyi családnak ajándékozták 2002-ben a néhai II. Erzsébet királynő arany jubileumára. A becslések szerint 1,7 millió dollárt, vagyis olyan 580 millió forintot érnek. A nyolc járgányból az egyik, az 1950-es Rolls-Royce Phantom IV, aminek az értéke 3,1 millió dollár.

Nehéz volt összeszámolni Károly király flottáját

Van egy 1962-es Rolls-Royce Phantom V; és egy 1977-es Rolls-Royce Phantom VI is a garnitúrában. Utóbbi a becslések szerint 1,6 millió dollárba, mintegy 550 millió forintba fájhat. Ez egyébként egy újabb ajándék Erzsébet királynőnek, az ezüstjubileumára.

A Guardian arról is ír, hogy elég trükkös és nehéz volt meghatározni néhány jármű tulajdonjogát. Vannak ugyanis olyanok, amelyek állami kézben vannak, de magáncélra használják őket. Aztán akadnak olyanok is, amelyeket a királyi ház tulajdonol, vagyis csak addig tartoznak a királyhoz, vagy a királynőhöz, amíg a trónon ülnek.

A Buckingham Palota nem volt hajlandó beszámolni minden, a palota környékén látott autóról. A lap elment a királyi család sandringhami birtokára is, ahol 12 veteránautó parkol, mintegy 2,2 millió dollár értékben. Amit még tudni lehet, hogy III. Károly brit király magántulajdonában van egy 1970-es Aston Martin DB6 Volante. Ezt Erzsébet királynő a 21. születésnapjára ajándékozta neki, miután 2019-ben eladott egy Aston Martint – egy 1994-es Virage Volantét – 309 000 dollárért.

Hamarosan koronázás

És még akkor kicsit a nagy eseményről. III. Károly brit király koronázása május 6-án lesz a londoni Westminster-apátságban.

A London közepén, a parlamenttel szemközt emelkedő apátság több mint 900 éve az angol-brit uralkodók hagyományos koronázó temploma. Itt koronázták meg 1953. június 2-án, trónra lépése után csaknem másfél évvel az akkor 27 esztendős II. Erzsébet királynőt, III. Károly édesanyját is.

II. Erzsébetet életének 97., uralkodásának 71. évében, tavaly szeptember 8-án érte a halál nyári rezidenciáján, a skóciai Balmoral kastélyában. Halálának pillanata óta elsőszülött fia, Károly volt trónörökös a brit uralkodó.

A koronázást háromnapos ünnepségsorozat kíséri, és ennek egyik fő rendezvénye lesz a ceremónia másnapján, május 7-én, vasárnap esedékes nagyszabású koncert, amelyet a legnagyobb és legősibb brit királyi rezidencia, a London nyugati határában emelkedő windsori kastély hatalmas parkjában tartanak.

Nagy felhajtás lesz III. Károly brit király körül

A rendezvényen, amelyet a BBC brit közszolgálati médiatársaság rendez, állít színpadra és közvetít, a Buckingham-palota szombaton közölt első, egyelőre kivonatos listája szerint fellép a Take That, Lionel Richie, Katy Perry, Andrea Bocelli, Sir Bryn Terfel, Freya Ridings és Alexis Ffrench.

A BBC is egyenes utalást tett a névsort ismertető közleményében arra, hogy hamarosan további fellépő sztárok részvételének bejelentése várható. A közönséget a BBC által szervezett országos sorshúzáson választják ki. A szerencsés nyertesek mindegyike két ingyenes jegyet kap a windsori koronázási megakoncertre, amelyet összesen 20 ezren tekinthetnek meg a helyszínen.

A világhírű szupersztárok mellett fellépnek a zenei rendezvényen különböző szakmai és társadalmi közösségek amatőr zenei együttesei és kórusai is. A szereplők között lesznek mások mellett olyan kórusok, amelyeket Nagy-Britannia által befogadott menekültek alapítottak, de fellépnek az állami egészségügyi szolgálat (NHS), valamint a LMBT-közösség tagjaiból verbuválódott énekegyüttesek is.

A nagyszabású rendezvények központi elemei közé tartozik majd a Nagy Koronázási Ebédek (Coronation Big Lunches) nevű hatalmas össznépi utcabálsorozat, amelyet országszerte a helyi lakóközösségek szerveznek szintén a koronázás másnapjára, várhatóan többmilliós részvétellel.

Május 8-ra, hétfőre a brit kormány soron kívüli munkaszünetet hirdetett, és ez a nap a Buckingham-palota ismertetése szerint a jótékonykodásé, a helyi közösségek érdekében vállalt önkéntes jószolgálati tevékenységeké lesz, The Big Help Out címmel.

III. Károly király életének 75. évében jár, és így az angol-brit monarchia évezredes történetében ő lesz a legidősebb uralkodó, akit megkoronáznak. Édesanyja hatalmas pompával kísért koronázási szertartása három órát tartott, a ceremóniára csaknem 9 ezren voltak hivatalosak.

Az udvar már jelezte, hogy III. Károly májusi koronázási ceremóniája rövidebb, külsőségeiben szerényebb lesz és sokkal kevesebb, kétezer meghívott vendég jelenlétében tartják.

Hasonló cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük