euró forint árfolyam most
Ennyi az euró forint árfolyam most

Gyengült a forint, itt az euró árfolyama

Gyengült kissé a forint árfolyam a hétvégén a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.

Befektetőknek fontos lehet a forint árfolyama. Nézzük is gyorsan, hogyan alakul a magyar fizetőeszköz a többi pénzhez képest. Az eurót hétfő reggel hét órakor 398,01 forinton jegyezték a péntek esti 397,40 után. A dollár jegyzése 372,7-re ment fel 372,62 forintról, a svájci franké pedig 402,71-re 401,10-ről.

Hétfő reggeli jegyzésén a forint közel négy százalékkal áll gyengébben az egy héttel korábbi kezdésnél az euróval, három és fél százalékkal gyengébben a dollárral és három százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben.

A márciusi kezdés óta 5,2 százalékkal gyengült a forint az euró, 4,2 százalékkal gyengült a dollár és 6,1 százalékkal gyengült a svájci frank ellenében. A forint még 0,4 százalékkal áll erősebben az év eleji kezdésnél az euróval, 0,2 százalékkal erősebben a dollárral és 0,3 százalékkal erősebben a svájci frankkal szemben.

Forint árfolyam és bankpánik

Érdekes kérdés tartja izgalomban a világot. Mi lesz a bankokkal? Az utóbbi napok amerikai bankcsődjei óta 460 milliárd dollárral zuhant a banki részvények globális piaci értéke – áll a Financial Times szombati összesítésében. A londoni üzleti napilap adatai szerint a legnagyobb tőzsdei veszteségeket az amerikai bankszektor szenvedte el: a KBW Bank Index március eleje óta 18 százalékkal zuhant.

Az európai Stoxx 600 bankrészvény-mutató 15 százalékkal, a japán Topix 9 százalékkal esett ebben a hónapban. Részvényárfolyamokra átszámolva ez azt jelenti, hogy az amerikai bankpapírok 268 milliárd dollárt, az európai bankrészvények 163 milliárd dollárt, a japán pénzügyi szektor részvényei 29 milliárd dollárt vesztettek piaci értékükből az amerikai Silicon Valley Bank (SVB) csődje által elindított eladási hullámban.

A Financial Times hangsúlyozza, hogy a globális koronavírus-járvány három évvel ezelőtti elhatalmasodása óta nem volt példa ilyen meredek tőzsdei veszteségekre ebben a szektorban.

A lap szerint a pénzügyi rendszer stabilizálására és a szélesebb körű pánik megakadályozására kifejtett erőfeszítések részleges sikerrel jártak. A Credit Suisse részvénye például azután is 8 százalékot zuhant, hogy a svájci jegybank csütörtökön 50 milliárd svájci frank értékű sürgősségi hitelkeretet nyitott a bankóriás számára.

A zürichi székhelyű pénzügyi szolgáltató csődkockázatára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) és a Credit Suisse kötvényei egyaránt értékvesztési kockázatot tükröző árfolyamszinteken járnak.

A piaci felfordulást még az erőteljes pozícióban lévőnek tartott nagybankok is megszenvedték: a Goldman Sachs kamatpiaci termékekkel kereskedő részlege például 200 millió dollárt vesztett, miután a kétéves amerikai kincstárjegy hozama 1987 óta nem mért ütemben esett – írja ágazati forrásokat idézve a szombati Financial Times.

Sikerül elkerülni a bankválságot?

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics friss tanulmányában kiemeli, hogy a bankválságok rendszerint súlyosan érintik a reálgazdasági kibocsátást – elsősorban a hitelezési kondíciók erőteljes szigorodása miatt -, és tartós károkat okozhatnak: egyes esetekben hosszú távon 5-10 százalékkal is csökkenthetik a megtermelt hazai összterméket (GDP).

A ház elemzői közölték: alapeseti előrejelzésük az, hogy a globális bankválságot ezúttal sikerül elkerülni, de még akkor sem meglepő az árazások jelenlegi drasztikus átrendeződése, ha csak a bankválság puszta lehetőségének kockázata van jelen, mivel a történelmi távlatú bizonyítékok arra vallanak, hogy ezek a válságok erőteljes hatást gyakorolnak a gazdasági növekedésre.

A friss forint árfolyammal holnap is jelentkezünk.

Hasonló cikkek

Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük